کهن دژ 2

 

جمهوری ترکیهٔ، کشوری است در خاورمیانه و قسمتی از آن در اروپا واقع است.

ترکیه در سال ۱۹۲۳ به رهبری مصطفی کمال پاشا (آتاترک) جانشین امپراتوری عثمانی شد.

تاریخ

امپراطوری عثمانی به دلیل شکست در جنگ اول جهانی از هم پاشید و مورد تهاجم بریتانیا و متحدانش واقع شد. مصطفی کمال پاشا به دلیل سازماندهی مقاومت ملی علیه دول خارجی قهرمان ملی ترکیه گردید و توانست جمهوری ترکیه را بر پایه اصل جدایی دین از سیاست بنا کند و ملقب به آتاترک شد.

در سال ۱۹۷۴ ترکیه با دخالت نظامی خود بر علیه کودتای یونانیان در قبرس مانع از الحاق قبرس به یونان شد  در سال ۱۹۹۶ باز نیروهای نظامی دولتی را که با برنامه‌های اسلامی روی کار آمده بود، ساقط کرد.از سال ۱۹۸۴ تاکنون حزب کارگران کردستان و حکومت ترکیه درگیری‌های نظامی بسیاری داشته‌اند که باعث مرگ بیش از ۳۰۰۰۰ نفر گردیده است.ترکیه در سال ۱۹۴۶ به عضویت سازمان ملل در آمد و در سال ۱۹۵۲ به ناتو پیوست. ترکیه عضو جنبی جامعه اروپا است و اکنون با اجرای اصلاحاتی سعی در تحکیم و تقویت مردمسالاری و اقتصاد خود را دارد تا بتواند مذاکرات برای عضویت در اتحادیه اروپا را آغاز نماید.

مردم ترکیه و زبان آنها

زبان اکثر اهالی در ترکیه ترکی است ولی در کنار آن زبانهای کردی, عربی و ارمنی در میان گروهای قومی استفاده می شود. گروهای قومی کوچکتری چون لازها، زازاها و چرکس‌ها به تنوع زبانی و فرهنگی این کشور افزوده‌اند.

موقعیت جغرافیائی ترکیه

 

ترکیه در غرب قاره آسیا قرار گرفته‌است. منطقه جغرافیائی که ترکیه در آن قرار دارد آناتولی و آسیای کوچک (آسیای صغیر) نیز نامیده می‌شود.

ترکیه پیوندگاه دو قاره مهم آسیا و اروپا است و در جنوب شرقی اروپا و جنوب غربی آسیا واقع شده‌است   و بین ۵/۳۶ و ۴۲ درجه عرض شمالی و ۲۶ و ۴۵ درجه طول شرقی در نیمکره شمالی قرار گرفته‌است، سرزمین ترکیه بصورت مستطیلی قابل تصور است که طول آن از شرق تا غرب ۱۶۶۰ کیلومتر و عرض آن بطور متوسط ۵۵۰ کیلومتر می‌باشد. ترکیه از سه طرف با دریا احاطه شده‌است. از دیدگاه وسعت ترکیه با ۷۸۰٬۵۸۰ کیلومتر مربع مساحت (کمتر از نصف مساحت ایران) سی و پنجمین کشور جهان بشمار می‌آید. پلی که در عکس آن را نضاره میکنید پل معروفی است که 2 قاره اروپا و ا سیا را به یکدیگر متصل کرده و بوقاز (bughaz) نام دارد.

ترکیه شش همسایهٔ آسیایی و دو همسایهٔ اروپایی دارد. کشورهای هم مرز ترکیه عبارت‌اند از: جمهوری آذربایجان ۹ کیلومتر، ارمنستان ۲۶۸ کیلومتر، ایران ۴۹۹ کیلومتر، بلغارستان ۲۴۰ کیلومتر، گرجستان ۲۵۲ کیلومتر، عراق ۳۵۲ کیلومتر، سوریه ۸۲۲ کیلومتر، یونان ۲۰۶ کیلومتر.

کشور ترکیه ۸۱ استان دارد. مراکز همه استان‌ها بجز سه استان با خود استان همنام هستند. سه استان نامبرده عبارت‌اند از: ختای (مرکز: آنتاکیا)، کوجاالی (مرکز: ایزمیت)، سقاریه (مرکز: آداپازاری). هرکدام از استان‌های ترکیه به چندین بخش تقسیم شده است.

 جغرافیای جشن نوروز

جشن ایرانی نوروز امروزه در کشورهای گوناگون به عنوان جشن رسمی برگزار می شود.

در برخی دیگر کشورها، نوروز با وجود رسمی نبودن هر ساله شمار فراوانی از مردم آن ها اقدام به برگزاری این جشن ایرانی می کنند. همانند سوریه که جشن نوروز نزد کرد های ساکن سوریه از اعتبار و احترام ویژه ای برخوردار است.

نوروز در مناطق کردنشین عراق و ترکیه

نوروز تا نخستین سال‌های تشکیل جمهوری ترکیه در میان ترکان ترکیه پایدار ماند و سپس رفته رفته اهمیت پیشین خود را از دست داد و تنها در مناطق کردنشین و در پاره‌ای از مناطق شمال رسم وآیین نوروز موجودیت خود را حفظ کرده است.

کردهای ترکیه سال‌ها برای به رسمیت شناخته شدن نوروز در این کشور تلاش کردند. اکنون نوروز در ترکیه تعطیل رسمی به‌شمار می‌رود.

تاریخچه پرچم ترکیه

طرح اصلی پرچم ترکیه مدرن عبارت است از ماه و ستاره سفید با زمینه سرخ رنگ. این طرح مربوط می‌شود به علایمی که امپراتوری‌های ترک سلجوقی و عثمانی به عنوان پرچم استفاده می‌‌کردند.این پرچم را به عنوان نشانه دولت نگاه داشت. از آنجا که سلاطین عثمانی در عین حال عنوان خلیفه مسلمین را داشتند، نزد اروپائیان طرح این پرچم به عنوان نماد اسلام شناخته شد.

 

 

در این بخش  انواع صنعت  جهانگردی  ترکیه و اهمیت انها را مورد موطالعه قرار میدهیم.                       

 

  توریسم جوانان  

1_ترکیه از نظر بافت جمعیتی یک کشور جوان محسوب می گردد . بنا براین کشور چه در داخل و چه در خارج از کشور برای تفریح و گذراندن تعطیلات برای جوانان صاحب تأسیسات و کمپهای بسیاری است و خدمات ارزان

قیمتی در این خصوص ارائه می دهد.

 

 

ورزشهای زمستانی

 

ترکیه دارای کوههای بسیاری است که هم در تابستان و هم در زمستان پر از برف بوده. در این میان کوهها تأسیسات زیاد و مناسبی برای ورزش اسکی ایجاد کرده است و از این لحاظ مرکز توریستی در توریستهای زمستانی است.

 

 

 

 توریسم آب درمانی و سلامت

                                                                       

ترکیه دارای آب گرم معدنی و شفا بخش بسیار است که در این مورد از تأسیسات توریستی مناسب برخوردار می باشد.

 

شکار

 

بافت جغرافیایی ترکیه و پوشش گیاهی و حیات وحش آن موقعیت مناسبی برای علاقه مندان به شکار بوجود آورده است.

 

 

 

 کنگره

 

 کشور ترکیه که در بین اروپا و آسیا قرار دارد و نقش پلی را در بین این دو قاره ایفا می نماید. ازین جهت مکان بسیار مناسبی برای برگزاری کنگره و سمینار و اجلاس مختلف است.

 

 

 

  جاده ابریشم

 

آناتولی یکی از چهار راه های مهم جاده ابریشم است که از کشور چین شروع شده و پس از طی آسیای میانه تا اروپا امتداد دارد قابل توجه است که ایران نیز در این مسیر قرار دارد اما ...

 

 

توریسم اعتقادی

ترکیه که در طول تاریخ میزبان پیروان ادیان مختلف بوده و دارای آثار باستانی بسیاری است برای علاقه مندان و پیروان ادیان الهی برای بازدید این آثار دارای پتانسیل بسیاری است.

 

 

غواصی

ترکیه از این نظر نیز دارای آبهای عمیث فراوانی است و منتظر آن است که غواصان , غارهای مختلف در زیر آبهای این کشور را کشف نمایند .

 

                     

 

 

 

 

توریسم ورزش های آبی و رافتینگ

در ترکیه رودها و رودخانه های خروشان بسیارو طویلی وجود دارد و این کشور منتظر آمدن توریست های علاقه مند به این رشته ورزشی است  .     

 

 

   ورزش گلف                 

 

ترکیه در این بخش بازیهای مفرح در سطح بین المللی خدمات بسیاری را ارائه مید هد و این موضوع این کشور را برای علاقه مندان به این ورزش بصورت مکان مهم و مناسبی در آورده است.

 

 

توریسم در مناطق ییلاقی

ترکیه اقلیم و جغرافیای مخصوص بخود است و از نظر مناطق ییلاقی نیز بسیار غنی است و از نظر زندگی فرهنگی ییلاقی مکانی بسیار با ارزش است.

 

 

 توریسم  کشتیرانی

کشور ترکیه که از سه طرف از جانب دریاها احاطه شده است و دارای زیبایی فوق العاده است وبرای علاقه مندان آن مکان مناسبی به شمار میاید  .قابل توجه است بدانیم که در ترکیه  هر فرد

با هزینه اندکی قادر به خرید کشتی های دریایی در اندازه های گوناگون میباشد.

و اما

 

 

اشاره به تعدادی  از موزه های معروف در ترکیه :

 

 

 

 

موزه برگاما

در سال 1878 تحت مديريت کارل هومان و کارل جونز در نتيجه حفاريهاي باستانشناسي در برگاما و در حين کاوشهايي که در سالهاي 1913-1900 در اکروپولده انجام گرفت جنب خانه المان امروز يک انبار موزه ساخته شد. اين انبار يکي از دو انبار موزه باستانشناسي موجود ترکيه بشمار ميرود. ايجاد موزه با همکاري مشترک ترکيه-آلمان طراحي شد و محل يک گورستان قديمي که مکان امروزي موزه است انتخاب شد در تاريخ 13 ماه نيسان سال 1934 مصطفي کمال آتاترک از برگاما بازديد کرد.

 

.

   موزه تيره – ازمير

 

 

 مديريت موزه تيره اشياء فرهنگي منقول در موزه در دو سالن به نمايش گذاشته شده است. در سالن باستانشناسي از 3500 قبل از ميلاد تا 1100 ميلادي مجسمه ، سنگ مزار، پايه ميز مرمري ، قبرهاي سنگي يا گل پخته، آثار شيشه اي، شمعدانهاي ساخته شده از گل پخته، سکه هاي مختلف با ادوار تاريخي، شمعدانهاي برنزي، سکه هاي نقره و ساير بهمراه تکه هاي مجسمه ساخته شده از گل پخته و مجسمه هاي کودکان در سالن در معرض نمايش است. در سالن قوم شناسي دستنويس قران کريم، لوازم و نوشت افزار، ژاکتهاي زنانه و مردانه ، اشياء زينتي نقره اي زنانه، روتختي (پشمي با کار دستي)، صندوق جهيزيه، ظروف حمام و شفا، سراميکهاي اروپايي کهدر دوره عثماني مورد استفاده بود، لوازم حرب مربوط به دوره هاي مختلف، اشياء دراويش و خانقاه، سراميکهاي چاناککاله، تابلوها ، قاليها، گليم و پنجره هاي ويتراي در معرض نمايش هستند.

 

 

 

موزه و قلعه چشمه_ازمیر

يکي از جاهاي ديدني و تاريخي فرهنگي بخش چشمه "قلعه چشمه" است. قلعه چشمه در زمان سلطان بايزيد دوم در سال 1508 ساخته شده است موزه چشمه نخستين بار در سال 1965 با اسلحه هايي که از موزه توپکاپي استانبول آورده شده بود براي بازديد افتتاح شد و تا سال 1984 بهمان صورت فعاليت کرد. اسلحه هايي که در سالن بودند در اثر نم بيش از حد شروع ره زنگ زدن کردند و بهمين جهت به موزه باستانشناسي ازمير و اودميش منتقل شدند. همان سالن باز سازي.و آثاري را که از حفاريهاي شهر باستاني ايلديري بدست آمده است در آن به نمايش گذارده شده است. مجسمه هاي خدايان و الهه ها از گل پخته ، مجسمه نيم تنه، مجسمه هاي مرمري  .  در معرض نمايش قرار دارد.

 

 

 

 

 

 

کليساهاي معروف در  ترکیه که برای مسيحيان جهان قابل احترام بوده و سالانه جهانگردان زیادی از آن دیدن میکنند.

کليساي سنت جان

جان مقدس به افس آمد، در اينجا زندگي کرد و 4 کتاب عهد جديد را نوشت و در همين مکان وفات يافت. او 4 کتابش را در همين کليساي قديمي گردآوري کرد. اين کليسا قبل از آمدن سلجوقيان وجود داشت. در پي حفرياتي که در اينجا انجام گرفته است مشخص شد که بسياري از يافته ها به يونان ، اتريش و ساير کشورها قاچاق شده است . به خواست جان مقدس پنج مزار ديگر با مزار او به شکل صليب ساخته شده اند. در بيت مسيحيان اينجا بعنوان مرکز صليب دانسته آنرا محترم ميدارند.

 

 

 

 

 

 

مطالبی در مورد گذشته های ترکيه

 راسته بازار

در مناطقي که تجارت قديمي ترکيه شکل گرفته بود در عين حال براي پخش کارهاي توليدي صنوف مشابه نيز مکان فعاليت بشمار ميرود. در روستاهاي قديمي ترکيه بر اساس سنت عثماني تجارت در راسته بازارها اساس يک سيستم و کدهاي اخلاقي انجام ميگرفت. بر اساس اين سيستم هر صنف کاري در بين خود محلي داشتند که "لونجا" ناميده ميشد. صنعتکاراني که توانايي مالي راه انداختن يک دکان را در راسته نداشتند ميتوانستند از "لونجا" کمک مالي بگيرند.

 آرايشگاه لوکس

تا 50 سال قبل در هر روستاي ترکيه يک مغازه "آرايشگاه لوکس" با همين نام وجود داشت که در هر مغازه يک استاد، يک شاگرد و يک پادو کار ميکردند. استاد مردان معروف ده ، دستيار او جوانان و کودکان را اصلاح ميکردند و پادو موهاي روي زمين را جارو ميکرد .آرايشگاهها محل بررسي مسائل روز، شايعات و مکان مباحثات سياسي بود.. در صورت لزوم ختنه نيز ميکردند، دندان ميکشيدند و به همين دليل در بين مردم احترام خاصي داشتند.

توليد روغن گل و عصاره گل

 توليد روغن و عصاره گل در گلخانه ها نتوانستند با تکنولوژي جديد رقابت کنند اما رو به نابودي رفتند. زمان توليد تنها در ماه ارديبهشت انجام شدني بود. در آناتولي از سده هاي 13-12 اين کار در حال انجام شدن است. ابن بطوطه که در قرن 14 ميزيست در سياحتنامه خود مينويسد که در بخش گل حصار بوردور به او عطر گل تقديم کردند. اروپاييها تهيه عطر گل و روغن گل را از ترکها آموخته و از سده17آغازکردند.

)به کمک این  نقشه میتوان مکان های تاریخی را مشاهده و موقعیت انهارا دید)

 ساخت خنجر ترک-قوسدار

 خنجر قوسدار ترک به طول 100-50 سانتيمتر خنجري است که به راحتي در قبضه اش مينشيند. براي اولين بار در اوايل قرن 14 مورد استفاده قرار گرفته است. بدنه آن از فولاد محکم و قبضه اش از شاخ ساخته شده و با کمربند پهني به کمر بسته ميشد. مکانهايي که اين خنجر در آن ساخته ميشد همين نام را ميگرفتند. در منطقه درياي اژه ، استان دنيزلي و موغلا بخشهاي ياتاغان صدها سال براي ارتش عثماني خنجر توليد ميکردند.

حمام  ترک   (   (turk hamami

 ريشه حمام هاي ترک از حمامهاي روم است. در اين دوران حمامها تنها محل تميز شدن نبودند ، بلکه محل ورزش و ماساژ و محل گفتگو بشمار ميرفتند. فرهنگ حمام در دوره روميها جايگاه مهمي داشت و تا اواسط دوره بيزانس بطول کشيد و بعدها در کشورهاي درياي مديترانه و اروپا رو به فراموشي گذاشت و با ترکها مجددا بصورت فعال وارد صحنه شد. در آناتولي در دوره امپراتوري سلجوقيان و عثمانيها حمامهاي بسياري با ارزش هنري و حرفه اي ساخته شده است وجود دارد که همان گرمابه های خدمان است که در طول سالیان به فراموشی گذاشته شد و تورکان با تغیر در فضا و محیط ان  حمام های لوکسی را  ایجاد کردند و ان را نیز به نام خود به جهانیان شناسندن  اما امروزه گرمابه ها در ایران  غیر

فعال یا نیمه فعال شده و....................

 شهره قونیه   (مرکز  عرفانی در ترکیه  که میزبان  جهانگردان زیادی بوده "  بخصوص در روز و هفته  سالگرد تولود مولانا)

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در حالی تصمیم به برگزاری هفته مولوی گرفته که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی این موضوع برای بزرگداشت و برگزار کردن برنامه ای ویژه در هشتصدمین سال تولد مولوی هیچ اقدامی نکرده است.

برنامه های مختلف در کشور ترکیه به مناسبت هشتصدمین سال تولد این شاعر، مسئولان فرهنگی در ایران و هنرمندان را سخت نگران کرده است. آنها نگران این هستند که ترکیه مولوی را شاعری متعلق به این کشور معرفی می کند، حال آنکه بیش از ۹۰ درصد شعرهای مولوی به زبان فارسی است.

قونیه- موزه آک شهر

 قونیه- کلیستیرا

 قونیه- موزه مولانا

موزه ارعلی قونیه

 موزه باستان شناسی قونیه

موزه (آثار چینی) کاراتای

موزه آتاتورک قونیه

 اداره موزه آک شهر- قونیه

موزه آک شهر در اثر حفاریهای انجام شده در منطقه تاریخی آق شهر، آثار تاریخی متعلق به دوره نتئولیتیک (فرسنگی) پیدا شده است. این مکان شاهد سکونت اقوام مختلفی بوده و به علت اینکه در مسیر گذرگاههای مهم قرار دارد آسیبهای زیادی به این شهر وارد شده است. آک شهر در منطقه فریگیاپارور واقع شده است. نام قدیمی این شهر فیلوملیون بوده است. بر روی سنگ میل پیدا شده در نزدیکی مرکز قلعه «فیلوملیون» نوشته شده است. این اثر سنگی تنها اثر نوشته شده اسن شهر میباشد و در موزه باستان شناسی به نمایش درآمده است. این شهر به علت داشتن مکانهای تاریخی، طبیعی، تجاری از جمله مناطق مهم آناتولی مرکزی محسوب میشود.

موزه مولانا

جای درگاه مولانا از سوی سلطان علاالدین کیقباد به سلطان العلما بهاالدین ولد اهدا شد. سلطان العلما در 12 ژانویه 1231 در این مکان به خاک سپرده شد. بعد از مرگ سلطان العلما عده ای از دوستداران وی به حضور مولانا می رسند و از ایشان میخواهند که بر روی قبر پدرش مقبره ای بسازند، اما او با گفتن اینکه «آیا غیر از گنبد آسمان مقبره دیگری نیز وجود دارد» پیشنهاد آنها را رد میکند. بعد از مرگ مولانا پسرش سلطان ولد اقدام به ساخت مقبره در این محل میکند. این مقبره چهار ستونی توسط معمار بدرالدین تبریزی در مقابل پرداخت 130000 درهم سلجوقی ساخته شد (قبه خضرا). این مقبره و درگاه در سال1926 تحت عنوان موزه آثار عتیقه قونیه فعالیت خود را شروع کرد. و در سال1954 نام موزه به موزه مولانا تغییر یافت.  . در امتداد جنوبی آن مطبخ‏ آرامگاه خرم پاشا و در انتهای این مسیر در خاموشان وجود دارد وجود حوض فواره آب (در سال 1512 از سوی یاوز سلطان سلیم ساخته شد). حوض شب عروس و چشمه سلسبیل به حیاط موزه اهمیت ویژه ای داده است.

 اتاق تلاوت

 تلاوت یک یکلم عربی بوده و به معنی خواندن قرآن با صدای خوش و بدون اشتباه می باشد. به خاطر اینکه در این مکان در گذشته قرآن کریم خوانده می شد به آن اتاق تلاوت گفته میشود. در این اتاق آثار خوشنویسی های مصطفی راقم، محمود جلال الدین، خلوصی و یساری زاده و تابلوی خوشنویسی سلطان محمود دوم به نمایش در آمده است. بر روی در گوموش این بیت فارسی متعلق به ملاجامع که توسط یساری زاده نوشته شده دیده میشود:

کعبه عشاق باشد این مکان هر چه نقص آمد شد

 سماع خانه

 بخش سماع خانه و مسجد در قرن 16 از سوی سلطان سلیمان قانونی بنا نهاده شد. رقص سماع در سماع خانه تازمان موزه شدن این محل تا سال 1926 ادامه داشته است. کرسی نعت محل نشستن موزیسینها حجره مطلوب به همراه محافل مردان و زنان دکور اولیه خود را همچنان حفظ کرده‌اند. در برخی قسمتهای دیواره‌های سماع خانه قالیهای تاریخی به همراه ویترینهای حاوی آثار فلزی و چوبی به چشم می‌خورند.

 مسجد در محل ورودی مسجد دری به نام چراغ تعبیه شده است. در بخش سماع خانه «حضور پیر» درهای کوچکی وجود دارد که آنها به داخل مسجد باز می‌شوند.

 

 

 

 بخش قالی و پارچه- حجره‌های درویش

در محوطه جلویی قبه مولانا 17 حجره وجود دارد. این حجره‌ها در سال 1584 از طرف سلطان مراد سوم جهت اقامت درویشان ساخته شده است. چهار تاازین حجره‌ها به عنوان بنای اداری مورد استفاده قرار می‌گیرند. دو حجره از سیزده حجره موجود در محل ورودی قبه با عنوان حجره مثنوی‌خوان و پست‌نشین به همراه اشیای اورجینال شان به نمایش گذاشته شده است. دو حجره پایانی نیز مربوط به کتابهای اهدایی عبدالباقی گول پینار و دکتر محمود اوندر است.   

 

 

بخش مطبخ

 این مطبخ در گوشه جنوب غربی موزه قرار گرفته و در سال 1584 از طرف سلطان مراد سوم نهاده شده است. این محل تاقبل از تبدیل بقعه به موزه تا سال 1926 به عنوان محل تامین مایحتاج غذایی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. ساختمان نمایش این بنا پس از مرمت و بازسازی در سال 1990 دوباره مورد استفاده قرار گرفت. در این محل که برای پخت و پز کاربرد داشته است آداب غذا خوردن با مانکن‌ها به نمایش درآمده است. همچنین در این محل رقصهای سماع آموزش داده می‌شود.

 شاید اگر مولانا در سرزمین مادریش به خاک سپرده میشد هیچ گاه به جهانیان معرفی نمیشد اما  امروزه مولانا و قونیه یکی از قطب ها و شهرهای مهم جهانگردی در ترکیه به شمار میرود و سالانه جهانگردان زیادی  از این منطقه دیدن میکنند.

 

 

کوش آداسی :


در 71 کیلومتری شهرستان مرکزی استان آیدین قرار داشته و در نوار ساحلی منطقه اژه واقع گردیده است. این شهرستان که از شمال باسلجوق و پاموجاک و از جنوب با شبه جزیره دیلک همسایه است در کانون مراکز مهم گردشگری از جمله ازمیر ، افس ، مریم آنا ، میلت ، دیدیم ، پاموک کاله ، مارماریس و بودروم قرار دارد . بندر کوش آداسی بعلت نزدیکی با جزیره یونانی ساموس ، برای گردشگرانی که به ترکیه مسافرت می کنند در واقع درب دوم مهم دریایی به شمار می رود . 

راه ارتباطی

راه ارتباطی : از طریق جاده زمینی و مسیر دریایی می توان به کوش آداسی رفت و آمد نمود. بندر کوش آداسی یکی از بنادر مهم منطقه می باشد . نزدیکترین فرودگاه به کوش آداسی ، فرودگاه ازمیر است.

 

بنادر قایق های تفریحی و ناوها :

در کوش آداسی 2 اسکله مخصوص کشتی های توریستی و یک بندر قایق های تفریحی با ظرفیت 650 قایق وجود دارد. در بندر کوش آداسی در هر فصل کشتی ها پهلو گیری میکنند. از بندر کوش آداسی در ماههای بهار و تابستان ( از اوایل آوریل الی 20 اکتبر ) سفرهای منظم قایق های موتوری به جزیره یونانی ساموسSamos برگزار میشود . این سفرها در ماههای زمستان بصورت چارتر انجام می گیرد . در بندر در هر ساعت از روز تورهای تفریحی با قایق های مسافربری انجام می گیرد . قایق های تفریحی نیز که تورهای آبی برگزار میکنند در بندر مستقر می باشند. 

 

پلاژها :

پلاژهای موجود در کوش آداسی عبارتند از :

پلاژدریای خانمها ، پلاژ گوورچین آداسی ، پلاژ ییلانچی بورنو ، پلاژ یاوان سو ، پلاژ کوشتور ، پلاژ کارا اوا ، پلاژ گوزل چاملی ، پلاژ سوگی . پلاژ کالاماکی .  آب های گرم آب گرم یاوان سو ( چیبان ) ، آب گرم ونوس ، آب گرم گوزل چاملی ، آبهای گرم مهم کوش آداسی میباشد. سالانه ایرانیان زیادی به این منطقه رفته و از افتاب و سواحل ان که به وفور در ایران وجود دارد استفاده میکنند.ولی چرا گ,ش اداسی چرا ترکیه چرا ایران .......

 

غارها : غار کاراجا مناطق حفاظت شده و پارکهای ملی :

پارک ملی دلتای بیوک مندرس .

 غارهای آیدین

غار کاراجا

 

آنتالیا

اطلاعات عمومی 

مساحت : 20723 کیلو متر مربع

تعداد جمعیت : 1719751 (2000)

شماره پلاک شهری آنتالیا : 07

معنای لغوی آنتالیا، سرزمین آتالوس می باشد و در زمان آتالوس دوم بنا شده است. این شهر پس از پایان پادشاهی «برقها»برای مدتی مستقل بوده و بعدها هم به دست دزدها افتاده است. در سال 77 قبل از میلاد این شهر توسط فرمانده سرویلمیوس ایسائوریکوس ضمیمه خاک روم گشت. در سال 67 قبل از میلاد به عنوان پایگاه اصلی نیروی دریایی یوپمئیوس درآمده بوده است. زیارت هادریانوس از این شهر باعث پیشرفت آن شد(130 بعد از میلاد). این شهر در زمان بیزانسها مرکز کلیسای جامع بوده و نامش آتالئیا بوده و بعد از تصرف ترکها پیشرفت بزرگی داشته است. یکی از این آثار به جای مانده از این دوره دیوار بلندی می باشد که قسمتی از آن به عنوان موج شکن بوده و شهر را از طوفانهای سهمگین حفظ می‌کرده است. دروازه مرمت شده هادریان این دیوار از اثرهای بسیار زیبای عهد عتیق محسوب می شود.

 

بخش کاله ایچی شهر ویران شده و باروهای اطراف آن به شکل نعل اسب می باشد. باروها اثر مشترک دوره های یونان باستان، روم باستان، بیزانس ها، سلجوقیان و عثمانی ها می باشد. باروها دارای 80 برج می باشند. در داخل باروها حدود 3000 خانه وجود دارد که شیروانیش با سفال پوشانده شده است. ویژگی های این خانه ها تنها با معماری تاریخی آن خلاصه نمی شود بلکه این خانه ها نوع زندگانی، سنتها و آداب و رسوم آن دوره‌ها را به بهترین شکل انعکاس می دهد. در سال 1972 سمتهای ایچ لیمانی وکاله‌ایچی شهر از سوی سازمان عالی معبدها و اثرهای قدیمی به عنوان منطقه تاریخی ثبت شده و مورد حفاظت قرار گرفته است. در آوریل سال 1984 به خاطر مرمت مجموعه کاله ‌ایچی آنتالیا سیب طلایی اسکارتوریسم از سوی اتحادیه نویسندگان توریسم بین المللی به وزارت فرهنگ اهدا شد. امروزه در بخش کاله‌ایچی انواع هتلها، پانسیونها، رستورانها و باروها ساخته شده است.

راههای  دسترسی به شهر آنتالیا  :

ارتباط با این شهر از طریق راههای هوایی، دریایی و زمینی امکانپذیر است. فرودگاه آنتالیا آماده پذیرایی تمام پروازهای بین المللی است.

تپه های باستانی کوچک : این تپه ها در شرق شهر، در فاصله 6 کیلومتری المالی در روستای دوردست بایندر می باشد. در نتیجه کاوش های انجام گرفته در یکی از این تپه های کنار هم آثار تاریخی متعلق به قرن هفتم قبل از میلاد به دست آمده است. این اثرها در یک بخش ویژه ای از موزه آنتالیا به نمایش در آمده و قسمتی از زندگانی آن دوره را تشریح می کند.

بقعه ها : دو بقعه مشخص وجود دارد. نام یکی از اینها قره بورون کرال و دیگری قزل بل می باشد. دیوارهای اتاق بقعه قره بورون کرال با نگاره هایی از صحنه های جنگ و شکار آراسته شده، این بقعه در کنار جاده آنتالیا – المالی قرار گرفته است. بقعه قزل بل هم در غرب شهر در مسیر جاده المالی  یوایول واقع شده تنها اتاق آن از بلوکهای کالکر ساخته شده است.

گنجینه : گنجینه ای در سال 1984 تقریبا در قسمت شمالی جاده المالی – آنتالیا، بین روستای گوگپنار و مزار کرال کشف شده است. این گنجینه که دارای 190 سکه عتیقه می باشد توسط قاچاقچیان عتیقه به آمریکا برده شده است و اکنون هم در موزه بوستون آمریکا نگهداری می شود. حدود 14 سکه آتینادکاراداشمه که از با ارزش ترین سکه های قدیمی محسوب می شود در میان این گنجینه وجود دارد (قیمت هر کدام 600000 دلار ).

مسجدها : از جمله مسجدهای دیدنی شهرستان، مسجد سلجوقیان، کوتوک مسجد، مسجد سنیان، مسجد عمر پاشا و دارالفنون می باشد.

شهرستانهای آنتالیا :

شهرستانهای آنتالیا عبارتند از: آک سکی، آلانیا، المالی، فینیکه ، قاضی پاشا، گون دوغموش، ابرادی، قاش، کمر، قورغوت الی ،کوم لوجا، ماناوگات و سریک.

در این صفحه به تعدادی از این شهرستانها واطلاعات عمومی در مورد انها مپردازیم.

 

آک سکی :

این شهرستان دومین شهرستان قدیمی آنتالیا بعد از آلانیا محسوب می شود و در یک منطقه کوهستانی و ناهموار قرار گرفته است. فعالیتهای توریستی در این شهر همگام با شهرهای دیگر آنتالیا در چند سال اخیر رشد موفقی داشته است. این شهر سرزمین اصلی گل های بهمن محسوب می‌شود و هر ساله پذیرای جهانگردان و شکارچیان فراوانی می باشد و در ماههای زمستان توریستهای محلی و خارجی به منظور زیارت این گل ها به این خطه هجوم می آورند .یکی دیگر از جاهای تفریحی این شهرستان، مکانهای پرورش ماهی قزل آلا روستاهای سینان خواجه و گوموش داملای آن می باشد. از مکانهای دیدنی این منطقه ییلاقهای گرگ تپه و چیمن، وادی ایرماک، غارتازه کشف شده بوجاک آلان با عمق 340 متر، مسجد جامع و مدرسه مرکز شهرستان می باشد.

 

                       

 

 

 

قاضی پاشا : این شهرستان در فاصله 180 کیلومتری آنتالیا قرار گرفته است و با داشتن مناظر بدیع طبیعی مانند ساحل شنی 10 کیلومتری، مناطق جنگلی، خلیج های کوچک فیروزه ای از منطقه های زیبای آنتالیا محسوب می شود. سواحل شنی که در آن پلاژ های اسکله، کورو و کاحیا وجود دارد از مکانهای مهم زاد و ولد نوعی خاص از لاک پشت به نام کارتاکارتا می باشد. سرزمین بکر قاضی پاشا با داشتن مکانهای استراحتی، تاریخی، تفریحی و طبیعی، بندر و فرودگاه در دست احداث به سوی تبدیل شدن به یک مرکز جهانگردی درحال حرکت است.

 آب و هوا استان آنتالیا  :

این شهر به خاطر این که در منطقه دریای مدیترانه قرار گرفته در زمستانها بارانی و معتدل و در تابستانها گرم می باشد و بیشتر در فصل تابستان پذیرای جهانگردان است. به طور خلاصه شهر ا نتالیا  دارای 2 فصل می باشد و این نکته قابل توجه است که میزان ورودی  جهانگردان  فقط در فصول خوش اب و هوا (بهار &تابستان)  بیشتر از کول جهانگردان  در تمامیه فصول  ایران است. امارامسال فرودگاه شهر انتالیا حاکی از این مطلب بوده که در هر 6 دقیقه یک پرواز بین الملی از فرودگاه این شهر برخواسته و نشسته . به امید شلوغی این گونه فرودگاهای ایران که بر اثر ورود جهانگرد

پدیدار شود و نه خروج  ایرانیان از ایران عزیزمان.

 

 

آیا می دانید که؟

 

استانبول تنها شهری در دنیاست که در بین 2 قاره آسیا و اروپا واقع شده و طی هزاران سال پایتخت 3 امپراتوری بزرگ روم ، بیزانس و عثمانی بوده است.


اولین منطقه مسکونی که قدمت آن به 6500 سال قبل از میلاد می رسد، در (Chatalhoyuk) چاتال هویوک واقع در شهر ترکیه ،قرار گرفته اند.
 

اروپایی ها بوسیله ترکها قهوه را شناختند.


اولین نقاشی روی دیوار که نمایشگر انفجار آتشفشان نزدیک کوه حسن داغ (Hasandag) می باشد بر روی دیوار خانه (Chatalhoyuk) چاتال هویوک در ترکیه ترسیم شده است.

 

اولین سکه در ساردیس ترکیه که پایتخت باستانی پادشاه لیدیا در اواخر قرن 17 قبل از میلاد بوده ، ضرب شده است.
 

 گلهای زیبای لاله که امروزه مرکز پرورش آن در هلند است برای اولین بار در سالهای 1500 میلادی از استانبول به وین و از آنجا به هلند برده شده است.

 


با ارزشترین فرش ابریشم دنیا در موزه مولانا در قونیه ترکیه قرار دارد و در سفری که مارکوپولو در قرن 13 به قونیه داشته است ، از این فرش به عنوان بهترین و زیباترین فرش دنیا یاد کرده است.

 
آخرین روزهای زندگی حضرت مریم در خانه سنگی کوچکی در افس ترکیه سپری گشته و آن خانه امروزه زیارتگاه هزاران مسیحی از سراسر دنیا می باشد.

 

  بر اساس نوشته های کتاب مقدس و همچنین نظر باستانشناسان ، کشتی نوح بر فراز کوه آغری در شهر ترکیه فرود آمده است.
 

 

 کلیسای St.Peter در آنتالیا در جنوب ترکیه اولین محل عبادت مسیحیان، غاری بوده است که Peter روحانی در آنجا موعظه می کرده و در سال 1963 پاپ این محل را به عنوان اولین کلیسای جامع به دنیا معرفی کرد. هر ساله در 29 ژوِِئن ، مسیحیان از سراسر جهان برای زیارت به این مکان سفر می کنند. این مکان میزبان زیارتگران مسیحی در سراسر دنیا می باشد.
 

 

 بابا نوئل ، در منطقه Demre (سواحل دریایی مدیترانه) به دنیا آمده و در آنجا زندگی خود را سپری کرده است. مردم معتقدند تابوتی که در کلیسای St.Nicholas قرار دارد متعلق به بابا نویل می باشد.

 

 

نژادکشی ارامنه

 

نژادکشی که توسط عثمانیان (ترکیه امروزی) انجام شد و جامعه جهانی هرگز این کشتا ر را فراموش نخواهد کرد واین کشتار برای همیشه صفحه سیاهی در تاریخ ترکیه خاهد بود. البته مخالفت با نزاد ارمنی در ترکیه فقط به این کشتار خطم نمیشود ،در یکی از سخنرانی های پاپ رهبر ارامنه(مسیحی )جهان که در واتیکان در حال انجام بود فردی که از تبعیه ترکیه به نام گوزن اوقلو بود به سوی پاپ شلیک کرد که به پاپ صدمه ای وارد نشد .

 

عکس های مستند از نژادکشی ارامنه

 

در زیر شما شاهد عکس هایی واقعی از قتل عام ارامنه هستید. اکثر این عکس ها توسط یک افسر آلمانی بنام آرمین وگنر که در آن زمان در امپراطوری ترکیه عثمانی بسر می برد، گرفته شده است. او پیش قدم شد تا درباره گزارشاتی که پیرامون کشتار ارامنه منتشر می شد،  تحقیق کند. وی با سرپیچی از دستوراتی که برای سرکوب وخفه کردن اخبار قتل عام داده می شد، به جمع آوری اطلاعات درباره کشتارها همت گماشت و عکسهای فراوانی از کشتار ، کوچ اجباری ارامنه  و اردوگاههای مرگ در صحرای سوریه ، گرفت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

غذا و خلاصه ای از آن در ترکیه

 

هیچ وقت با گفتن این جمله که این فقط غذاست بشقاب را برنگردانید. نکته مهم اینجاست که درون آن غذا یک تمدن کهن وجود دارد!

 

ترکیه به سبب وفور و گستردگی خواربار در نتیجه پوشش گیاهی و جانوری غنی و متفاوت موجود منطقه ای خود مشهور است. ثانیاً میراث یک آشپزخانه شاهنشاهی اجتناب ناپذیر است. صدها آشپز که در پخت انواع خوراک تخصص داشتند همواره مشتاق راضی کردن ذائقه سلطنتی بودند. بدون شک این عزم و اراده تاثیر بسزایی در تکمیل سفره ای که ما امروزه می شناسیم داشته است. آشپزخانه قصر که از سوی سازمان اجتماعی پیچیده، زندگی شهری پر جنب و جوش، مهارت نیروی کار، تجارت جهانی و کنترل کامل ادویه جات در غذاها حمایت میشد، منعکس کننده اوج دارایی و شکوفایی فرهنگ در پایتخت امپراتوری قدرتمند بود. در نهایت، طول عمر سازمان اجتماعی را نباید دست کم گرفت. موقعیت آناتولی در ترکیه قدمتی هزار ساله دارد و خوراک آن نیز به همین صورت دارای قدمت طولانی می باشد.

1_(نمونه ای از چیدن و تزین غذا        به سبک عثمانی)

 

2_(نمونه ای از کباب های سنتی ترکیه که

 سیخ ان از جنس چوب است)

  

سفره ترکی این مزیت را دارد که در نقطه تلاقی خاور دور و منطقه مدیترانه قرار گرفته است. این خود منجر به ایجاد تاریخ طولانی و پیچیده مهاجرت ترک ها از استپ های آسیای مرکزی ( جایی که با چینی ها آمیخته بودند. ) گرفته تا اروپا ( که تاثیر آنها در تمام وین حس می شد) گردید. این ویژگی ها ،تاریخ کهن و منحصر به فرد، به سفره ترکی ارجهیت بیشتری را نسبت به سایر خوراکها از کشورهای دیگر می دهد . این در حالی است که همه آنها قابل تهیه و ترکیب با یکدیگر بوده و غذاهایی با تنوع تقریباً بی پایان در عین حال غیر قراردادی از آنها ایجاد می شود. این امر منجر به پیدایش سفره ای شد که به شیوه هر منطقه قابل نوآوری باشد. این در حالی است که ساختار عمیق خود را مثل همه شاهکارهای هنری دیگر حفظ می کند. این سفره هم چنین جنبه جدایی ناپذیر از فرهنگ را نیز دارا می باشد. این سفره بخشی از تشریفات زندگی روزمره بوده و نمایانگر معنویت خاص خود، از طریق نمادهای متفاوت و اجرا آن است. هر کس که به ترکیه می آید اگر حتی یک وعده غذا را در منزل یک

3_(ست و دوغ و لبنیات نقشه مهمی در

 سفره های ترکیه دارند)

4_(انواع سبزی جات .در ترکیه رسم بوده که سبزیجات به صورت پاک شده به فروش میرسند )

ترک صرف کرده باشد ، صرف نظر از موفقیت آن آشپز حتماً متوجه یگانگی این خوراک خواهد شد.

 

از بزرگترین مراکز غذا بررسی انواع غذا بر اساس مواد آنها شاید برای توضیح ساختار اصلی سفره ترکی مفید باشد علاوه بر تنوع وسیع خوراک ها هر غذا ترکیب منحصر به فرد و مواد و شیوه آماده سازی و ارائه خاص خود را دارد. خوراک ها را میتوان به دسته های غلات، گوشت کبابی، سبزیجات، غذای دریایی، دسر و نوشیدنی تقسیم نمود. ها دارای ذائقه ای وسواس هستند و بهمین دلیل خوراک ها باید طعم مواد اصلی مورد استفاده در طبخ آن را به همراه داشته باشند نه اینکه آن را بین سس و ادویه پنهان کند. بنابراین.،بعنوان مثال بادمجان طعم بادمجان، گوشت بره طعم گوشت بره را باید داشته باشد. بر خلاف درک رایج غربی ها از غذای ترکی،در غذاهای ترکی از ادویه جات و گیاهان معطر بسیار ساده و به مقدار کم استفاده می شود.

 

5_(در ترکیه به نحوه تزیین غذا چه در خانه چه   رستوران اهمیت زیادی میدهند)

 

6 _(ادویه کمتر=طعم واقعی غذا.شعار اشپزهای ترک)                                                            

 

 

شیرینی های پخته شده را می توان از خانواده باقلوا نیز دانست. این دسته شامل ورقه های شیرینی بسیار نازکی هستند که پس از پر شدن توسط پسته و گردوی آسیاب شده یا خامه، روی آن کره می مالند و سپس به صورت لایه لایه یا گرد آ طبخ می شوند و در نهایت روی آن شربت می ر یزند. تفاوت انواع مختلف آن مثل سلطان، آشیانه بلبل، یا عمامه پیچیده، بر اساس مقدار و نوع مواد استفاده شده.

 

8_(باقلوا که از شیرینی های رسمی و سنتی ترکیه محسوب میشود و انواع گوناگونی دارد)

7_(مربا که انواع گوناگون از ان در این کشور        وجود دارد که تعدادی از این مرباها به شیوه و

 یا میوهای خاصی ایجاد میشود)

 

 

فراتر از قهوه ترک و ’ آریایی‘ در مورد قهوه ترک، تاریخ آن، اهمیتش در زندگی اجتماعی و همینطور تزئینات قهوه فروشی ها کتاب ها ی فراوانی نوشته شده است. بدون درک کافی از این آشامیدنی ، می توان به سادگی از این جوشانده کم با چشیدن تفاله های آزار دهنده آن نا امید شد. چنانچه یک مسافر بدون آمادگی ( نظیر مارک تواین) ممکن است تصادفاً آن را بجود. چندین کلمه اخطار آمیز برای این چاشنی ساده کافی خواهد بود. نخست. تفاله ها را نباید بلعید، پس قهوه را با احتیاط بنوشید. ثانیاً انتظار چشیدن کافئین را با نخستین جرعه نداشته باشید. قهوه ترک قوی نیست، فقط غلیظ است. ثالثاً به یاد داشته باشید که این نوع قهوه همراهی است که اهمیت ندارد، قهوه تنها بهانه ای برای این موقعیت است که گرد هم آئید. از سوی دیگر، چای منبع اصلی تامین کافئین برای ترک ها است .

 

9_(زیتون و فراوردهای ان دراین کشور طرفداره زیادی دارد و در هر وعده دیده میشود)

 

 

10_(قهوه ترک واهمیت ان در جوامع بین المللی)

اطلاعات عمومی استانبول

مساحت : 5712 کیلومتر مربع

جمعیت 7309109 نفر ( در سال 1990)

شماره پلاک راهنمایی و رانندگی : 34

تار یخچه استانبول

استانبول بعنوان پایتخت پایتختها ، آکتالوش دوم پادشاه برگاما ابتدا پایتخت دوم و سپس امپراتوری به قراولان خود دستورمیدهد دوم شرقی (بیزانس) و پس از آن نیز که بروید و بهشت زمین را پایتخت امپراتوی عثمانی بعنوان خالق جغرافیای صلح برایم بیابید .

استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ زرین یا خلیج در این شهر واقع است. این شهر در گذشته بیزانتیوم و بعد کُنستانتینوپُل (شهر کنستانتین) (به عربی: قسطنطنیه) نامیده می‌شد. از سال ۱۹۳۰ رسما استانبول نامیده شد. استانبول مرکز استان استانبول است. این کلان شهر به عنوان شهر فرهنگی اروپا برای سال ۲۰۱۰ انتخاب شده‌است.

موزه ها ، کلیساها ، کاخها ، مساجد ، بازار و شهری که در آن زمان و بنام Attalia ساخته شدامروز طبیعت زیبای آن لذتی پایان ناپذیر به انسان می بخشد  ونیز احساس بهشتی خود را تقدیم مسافران می کند و با دیدن این مناظر و طبیعت ، فکر میکنید که استانبول ، شهری در مرکز جهان است . 

زیباترین مکانهای شهر ، در شبه جزیره محصور در دریای مرمره - خلیج و قلعه ها قرار دارد . مناره های بیش از 500 مسجد که از تپه های شهر سر به فلک کشیده است آتمسفری فوق العاده خلق کرده است . در این چشم انداز انسان خود را در رویای شیرین بین گذشته و حال حس می کند .

مسجد معروف سلطان احمد را با شش مناره که بواسطه کاشیکاری های آبی رنگ خود به مسجد آبی مشهور شده و سمبل استانبول می باشد را ببینید .

در مقابل این مسجد نیز موزه ایا صوفیه که در دوره امپراتور Justinien و بعنوان کلیسا ساخته شده است قرار دارد . این اثر تاریخی که اوج هنر معماری است با تابلوهای موزائیک نفیس با تصاویر حضرت عیسی و حضرت مریم تزیین یافته است . مسجد سلیمانیه نیز که این دو معبد عظیم را از روی تپه دیگری نظاره می کند ، شاهکار هنر معماری امپراتوری عثمانی است .

این مسجد با دستور سلطان سلیمان قانونی و توسط معمار سینان ساخته شده است .  بروی تپه ای مشرف بر تنگه و دریای مرمره ، موزه توپکاپی که حدود 400 سال میزبان سلاطین عثمانی و مرکز سیاسی آنها بود قرار دارد . در موزه توپکاپی کلکسیونی از چینی های چینی ، تخت های بسیار ارزشمند طلاکوب شده ، لباسهای سلاطین، جواهرات رویایی ، کتابهای دست نویس کمیاب و حرمسراهای سلاطین را مشاهده خواهید کرد.  در وسط میدان هیپودوم مشهور دوره بیزانس که محل مسابقات اسب دوانی بود و در فاصله بین سلطان احمد و ایاصوفیه ساخته شده 3 مناره سنگی دیده میشود .

وجود موزه ها ، کلیساها ، کاخ ها ، مساجد با شکوه ، بازارها و نیز طبیعت زیبای این شهر همواره باعث شگفتی گردشگران می شود. باید گفت این آثار از نظر کمی تعدادشان بسیار فراوان بوده و در عین حال بسیار زیبا هستند.

 

 

 

 

کاخ دولما باغچه

قسمت بیرونی این کاخ توسط سلطان عبدالمجید اول در اواسط قرن 19 میلادی ساخته شد. این کاخ 600 متری در ساحل اروپایی تنگه بسفر قرار گرفته است.
وجود سالن بزرگ در این کاخ با 56 ستون داخل آن و چلچراغ شکیل و 5/4 تنی آن با 750 لامپ موجود در آن چشم هر بیننده ای را خیره می کند. در زمانهای گذشته جهت خوشایند ساکنین این کاخ پرندگان مختلف از اقساط نقاط جهان گردآوری و نگهداری میشده است. موسس جمهوری ترکیه آتاتورک در این کاخ در تاریخ 10 نوامبر 1938 دیده از جهان فرو بست. (این کاخ همه روزه به استثناء روزهای دوشنبه و پنج شنبه جهت بازدید همگان باز می باشد).

تنگه بسفر

استانبول شهری است که نیمی از آن در قاره آسیا و نیمه دیگر آن در قاره اروپا قرار دارد. این شهر محل اتصال دو قاره است. در قلب این شهر تنگه بسفر قرار گرفته که محل تلاقی آبهای دریای سیاه ، دریای مرمره و خلیج شاخ طلایی است.

کاخ ها


  کاخ توپ کاپی در محل تلاقی تنگه بسفر ، خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره قرار          گرفته است. این کاخ متعلق به قرن 15 تا 19 میلادی و دوران امپراطوری عثمانی است. این کاخ در گذشته محل زندگی سلاطین و دولتمردان عثمانی بوده و دارای باغ بسیار باشکوهی است. در سمت راست کاخ درختان سرو قرار گرفته و مطبخ های کاخ نیز در همین سمت جای گرفته اند. امروزه از این محل به عنوان نمایشگاهی از مجموعه های کریستال ، نقره و ظروف چینی که مربوط به دوره امپراطوری عثمانی است ، استفاده می شود. در قسمت چپ کاخ حرمسرا قرار دارد. در این بخش همسران و فرزندان سلاطین در انزوا زندگی میکرده اند. سومین بخش کاخ نیز شامل سالن اجتماعات ، کتابخانه احمد سوم ، نمایشگاهی از لوازم شخصی سلاطین و خانواده سلطنتی ، جواهرات بسیار مشهور و قیمتی و نیز مجموعه ای از دست نوشته ها می باشد.

 

روملی حصاری و یا دژ اروپائی : این مکان در سال 1452 قبل از تسخیر استانبول توسط محمّد فاتح بنا نهاده شده است. علیرغم اینکه این بنا فقط در طول 4 ماه ساخته شد. اما یکی از زیباترین کارهای معماری سبک نظامی در دنیا به شمار می آید. در این قلعه یک موزه روباز و یک آمفی تأتر قرار دارد که همه ساله از این آمفی تأتر بعنوان محلی جهت میزبانی برگزاری فستیوال موسیقی استانبول استفاده می گردد.

 

مناطق اطراف استانبول

 

در اطراف استانبول مجموعه ای از جزایر نه گانه وجود دارد که به جزایر شاهزادگان نیز معروف است. در دوران بیزانس این جزایر محل تعبیدگاه شاهزادگان به شمار می آمده است. امروزه این مکان با توجه به اقلیم آب و هوائی مناسب و هم چنین خانه های چوبی خود که متعلق به قرن 19 می باشد به عنوان مرکزی مناسب برای گذراندن تعطیلات در روزهای گرم تابستان مبدل شده است. از جمله بزرگترین این جزایر جزیره :بویوک آدا می باشد که در آن امکان گردش با کالسکه و یا گذراندن ساعاتی در سواحل این منطقه فراهم است
از جزایر دیگر معروف این مجمع الجزایر می توان به .کنیالی.صدف.بورگاز. و هی بلی آدا اشاره کرد. برای رفتن به این جزایر می توان از کشتی های موجود در سواحل بخش اروپائی و یا آسیائی استانبول استفاده کرد. در فصل تابستان اتوبوسهای دریائی موجود در منطقه کاتاباش نیز ترتیب انتقال شما را به این جزایر را خواهد داد


از جمله مناطق دیگری که میزبان مردم استانبول در فصل تابستان در ان زیاد به چشم میخورد..

 

 

 

پارک متانیک : یکی دیگر از مکانهای دیدنی استانبول است که دارای فضای آرام و فرح بخشی است. و در منطقه بایرام اوغلو   داریجا قرار گرفته است. این پارک در فاصله 38 کیلومتری شهر استانبول قرار دارد. پرندگان و گیاهان گوناگونی که از ا قصی نقاط جهان در این پارک گردهم آورده شده به همراه رستورانها و گردشگاههای مختلف موجود در آن جلوه خاصی را به این منطقه بخشیده است.

قایقرانی

کشتیرانی و قایقرانی در استانبول یک امر مرسوم است زیرا استانبول تنها مکانی در دنیا است که در آن سوار بر قایق می توان تاریخ گذشته رومیها ، بیزاسن ها و عثمانیها را با تماشای کاخها ، قلعه ها و مساجد زیبایش مرور کرد.
از طریق دریای شمال و بعد عبور از کانال اروپا ((راین)) و رود (( دانوب)) می توان وارد دریای سیاه شد و از آنجا نیز به تنگه استانبول و لنگرگاه آن رسید. این تنگه بسیار امن از زیر پل زیبای استانبول می گذرد و در هنگام عبور از این منطقه امکان تماشای جزایر اطراف نیز وجود دارد. پس از گذر از این منطقه و تماشای جلوه های ویژه آن رفتن به 2 لنگرگاه کالامیش در بخش آسیای و آتاکوی در بخش اروپائی که هر دو در طول 24 ساعت شبانه روز سرویس دهی دارند خالی از لطف نخواهد بود.


بخش مرمره
این بخش شامل یک جاده در مسیر ارتباطی استانبول با  ایزمیت  مرکز استان  کجاعلی  می باشد. این شهر در زمان رومی ها با نام نیکومدیا شناخته می شده و امروزه مبدل به یک مرکز صنعتی شده است. در این شهر عمارتی به سبک معماری عمارت عثمانی ها که مربوط به قرن 18 می باشد. نیز وجود دارد. امروزه
موزه  خانه عثمانی  : در این موزه خانه های بجا مانده از قرن 17 که همگی منعکس کننده شیوه زندگی دولتمردان و ثرتمندان عثمانی در گذشته بوده به شکل بازسازی شده آن در معرض دید شما قرار دارد.
از سایر مکانهای دیدنی بورسا می توان به  پارک فرهنگی  که در آن یک موزه باستان شناسی نیز قرار دارد و همچنین به موزه آتاتورک که در مسیر جاده ای منتهی به  چکیرگه  قرار دارد ، اشاره کرد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه نهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 0:54  توسط ذاکرزاده   |